WYBIERZ KWOTĘ WSPARCIA
  • 20 zł
  • 50 zł
  • 100 zł
lub wprowadź:
PLN
Wybrana kwota:
50 zł
Wpłacając mnie jesteś jak energetyk, bo dodajesz skrzydeł talentom.

Nowy film z cyklu Pamięć i tożsamość mieszkańców Żywiecczyzny

Aktualności

90 lat temu na lewym brzegu Soły Mieszkańcy powołali do życia klub sportowy. Działo się to w roku 1928 w Zabłociu – dziś części Żywca, do 1950 roku samodzielnej wsi. Robotniczy Klub Sportowy czyli RKS Zabłocie skupiał pracowników z okolicy, głównie z Zakładów Papierniczych „Solali”. Po kilku latach nazwę zmieniono na TS Czarni, i tak klub zapisał się w pamięci mieszkańców.
W 2018 roku minęło 90 lat od tego czasu. I o tym właśnie jest ten film – o Zabłociu, o klubie, o sporcie i o pamięci mieszkańców, którzy mają wspólną historię.
Materiał został zrealizowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju i DW FILM w ramach inicjatywy pn. Społeczne Archiwum Zabłocia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie osób z TS CZARNI - piłkarzy, siatkarzy, tenisistów, zarówno zawodników, trenerów jak i kibiców oraz archiwistów: ludzi, którzy z pasją gromadzili zdjęcia, wspomnienia i pamiątki. Szczególne podziękowania kierujemy do: Jana Szupiny, Wiesława Biela i Czesława Talika.
Scenariusz: Anna Barabasz; realizacja filmowa: Dawid Wojtyła (DW Film); konsultacje: Anna Jafernik. Materiały wykorzystane w filmie pochodzą z archiwum „TS Czarni”, zasobów Społecznego Archiwum Zabłocia i archiwum prywatnego Anny Barabasz.

Zapraszamy na film.

RAZ PRAWY RÓG RAZ LEWY RÓG, historia TS czarni