WYBIERZ KWOTĘ WSPARCIA
  • 20 zł
  • 50 zł
  • 100 zł


Wybrana kwota:
20 zł
Wpłacając mnie jesteś dobry z Natury, bo dbasz o Ziemię.


#4 RAPORT #żywiecdlaukrainy - działanie w liczbach

Aktualności

#PL

Co robiliśmy przez ostatnie dwa tygodnie?DUŻO‼

- W ostatnim czasie powstało Centrum Pomocy Uchodźcom przy ul. Dworcowej 2a. Jest to miejsce, gdzie dyżuruje wolontariusz na bieżąco koordynujący pomoc dla osób z Ukrainy, którzy się do nas zgłaszają. Na naszej stronie znajdziecie podstronę „Centrum Pomocy Uchodźcom”, gdzie zamieszczamy wszystkie niezbędne i bieżące informacje dotyczące Uchodźców. To ogromny krok do przodu w koordynacji naszych działań!

- Przy Centrum działa FREESHOP, gdzie można otrzymać dary pierwszej potrzeby. Ta pomoc nie maleje i jest oczekiwana! BRakuje nam już past do zębów, szczoteczek do zębów, żeli pod prysznic, szamponów i pampersów nr 4 i 5!

- Dzięki Bartkowi Kowynia - naszemu wolontariuszowi - uruchomiliśmy kursy języka polskiego dla chętnych osób z Ukrainy, które chcą się uczyć naszego języka. Zajęcia odbywają się online przez zoom. Docelowo będą to zajęcia stacjonarne. 

- W czwartek 7 kwietnia odbyło się spotkanie prawne z  Magdą Waligórą-Rutkowską, która przygotowała podsumowanie obecnie obowiązujących przepisów dot. uchodźców. Spotkanie miało charakter warsztatów, gdzie Magda odpowiadała na wszelkie nurtujące naszych gości pytania, pozostając do dyspozycji w przyszłości!

- Na bieżąco zajmujemy się pomocą w znalezieniu pracy dla naszych gości.

- W sobotę 9 kwietnia odbyło się spotkanie integracyjne, na które zaprosiliśmy osoby przybyłe z Ukrainy. Integracja pomogła im odnaleźć się i wesprzeć w tych trudnych czasach na obczyźnie. Powstała lista kontaktów i potrzeb, teraz czeka nas intensywna burza mózgów jak zagospodarować tak duży potencjał tych ludzi. Mamy wśród uchodźców audytora księgowego, nauczycielkę angielskiego, nauczyciela tańców wszelakich, krawcowe i projektantkę mody, kucharki młodsze i starsze, technika teatralnego, logopedę, administratorkę, psychologa, opiekunkę osób starszych, fryzjerkę. Niestety wszystkie osoby skarżą się, że narazie są zagubione i nie potrafią się odnaleźć.  Niektórzy bardzo tęsknią za życiem, które tak nagle musieli porzucić, a także za swoimi rodzinami. Praca lub inne zajęcie pomogłoby im się przyzwyczaić do nowych warunków. W związku z tym potrzebujemy kontaktów do osób, które będą chętne je wesprzeć i dać im szansę w pracy. Nawet, a może a zwłaszcza, że one w większości jeszcze nie umieją języka polskiego. Tutaj szczególnie chcielibyśmy podziękować, uściskać za wielkie serce, zaangażowanie w organizację i przebieg spotkania: Śląskiemu Ośrodkowi Fundacji Praesterno, Szkole Podstawowej SPSK im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu, Żywieckiemu Centrum Wolontariatu.

- W naszym CPU stworzyliśmy bazę ofert pracy dla uchodźców i liczymy na to, że uda nam się ją szybko zapełnić.????

- Planujemy następne spotkanie integracyjne dla naszych gości, być może w siedzibie naszej fundacji na ul. Dworcowej 2, przy lepieniu ukraińsko-polskich pierogów.

- 23.04 w Klubie Papiernik organizujemy warsztaty muzyczne dla dzieci z Ukrainy - ROCK FOR UKRAINE. Wraz z muzykiem  Allanem Brian będziemy razem śpiewać i grać specjalnie napisaną przez niego piosenkę "Stand Up". Chcemy w ten sposób oderwać dzieciaki myślami od pytań, na które nie uzyskują odpowiedzi od nikogo, dlaczego....a także spowodować trochę uśmiechu na ich twarzy.

- Dzisiaj z naszego Centrum odjechały transporty darów do Zaporoża i Kijowa!

- Czekamy na 17 palet ubrań z Hiszpanii…

- Dotarł do nas wielki transport darów z Anglii, przekazanych nam przez PCK Lachowice - dziękujemy! 

- Otrzymaliśmy nietypową darowiznę w postaci 43 ton wełny… Co będziemy z tym robić? Na razie zdradzimy tylko hasło: „Wool for Ukraine”!

Jak widzicie nie próżnujemy! Pomoc jest potrzebna cały czas! Długofalowa i regularna!

Jak chcesz wesprzeć nasze działania zostań naszym stałym darczyńcą! Każde 20 zł/miesięcznie może bardzo dużo zmienić‼

Wejdź i zobacz jakie pomaganie jest proste: zfr.org.pl/donate !

Więcej raportów znajdziesz na zfr.org.pl/raporty