Założeniem projektu było podniesienie świadomości i wiedzy mieszkańców Borjomi na temat ochrony środowiska i możliwości rozwoju przedsiębiorczości w branżach związanych z gospodarowaniem odpadami, zwiększenie świadmości na temat roli każdego sektora w efektywnym wdrażaniu i rozwijaniu systemu gospodarowania odpadami, podpisanie partnerstw między miastami Żywiec i Borjomi, a także zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa nt. globalnych problemów związanych z produkcją odpadów.
W projekcie przewidziano trzy etapy oraz element edukacji rozwojowej.
W maju 2011 roku delegacja z Polski w składzie:
odwiedziła miasto Borjomi, gdzie zapoznali się z obecną sytuacją i funkcjonującym systemem gospodarki odpadami komunalnymi. Wspólnie przeprowadzili prezentacje i warsztaty z przedstawicielami samorządu, organizacji porządowych i biznesu nt. systemu gospodarowania odpadami w Żywcu. Zajęcia miały na celu przekazanie informacji nt. selektywnej zbiórki odpadów i jej pozytywnych aspektów dla budżetu oraz środowiska. W ramach zajęć zostały wybrani uczestnicy wizyty studyjnej w Polsce planowanej na lipiec 2011 r.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
230 284.00 PLN
01.04.2011 - 30.11.2011
Wizyta studyjna miała miejsce w dniach 31 lipca 2011 - 9 sierpnia 2011. Bogaty program zakładał odwiedziny zakładów sortujących odpady i przetwarzających surowce wtórne oraz organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją ekologiczną, a także spotkanie z samorządami Miast Żywca i Wadowic. Grupa otrzymała też sporą dawkę wiedzy podczas warsztatów przygotowywania planu gospodarowania odpadami dla Borjomi oraz zajęć edukacyjnych pn. "Nowe życie śmieci"
Grupa odwiedziła:
Bogaty program merytoryczny uzupełniały wizyty w muzeach - Muzeum Browarów Żywieckich, Muzeum Miasta Żywca - Stary Zamek, uczestnictwo w imprezach kulturalnych - koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz zwiedzanie odwiedzanych miast: Kraków - Wawel i Rynek, Żywiec, Wadowice, Jarosław, Bielsko-Biała - starówka i nowa część, nie obeszło się również bez "zwiedzania" centrów handlowych i galerii.
Tym razem nasza delegacja liczyła 9 osób:
W trakcie kilku dni pobytu w Borjomi, wraz z partnerami zorganizowaliśmy graffiti, malowaliśmy na torbach i ścianie kina Borjomi w parku, i prowadziliśmypogadanki edukacyjne podczas Dni Borjomi 1-2 X. Wcześniej grupa grafficiarzy przygotowywała mural edukacyjny w Parku w Borjomi.
W między czasie przygotowywaliśmy konferencję i uroczystość ratyfikacji aktu partnerstwa Miast Żywiec i Borjomi. Uroczystość odbyła się podczas Dni Borjomi 1 X 2011 w parku w Borjomi. W ten sam dzień Burmistrz Miasta Żywca - Antoni Szlagor oraz Przewodniczący Rady Miejskiej - Krzysztof Greń otrzymali tytuły chonorowych obywateli Miasta Borjomi.
W tym samym czasie w budynku pierwszej rozlewni wód Borjomi tj. w dniach 1-4 października w parku w Borjomi można było obejrzeć wystawę edukacyjną. Cieszyła się ona dość dużym zainteresowaniem. Po projekcie wystawa została udostępniona szkołom rejonu Borjomi.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011r.
პროექტი თანადაფინანსებულია პოლონეთის რესუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს 2011 წლის პროგრამა თანამშრომლობა განვითარებისთვის ფარგლებში