WYBIERZ KWOTĘ WSPARCIA
  • 20 zł
  • 50 zł
  • 100 zł


Wybrana kwota:
20 zł
Wpłacając mnie jesteś dobry z Natury, bo dbasz o Ziemię.

WATCH DOCS

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS jest wyjątkowy z co najmniej 4 powodów:

1. to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie,
2. co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce,
3. powstał wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych,
4. nieustannie się rozwija, odwiedzając coraz więcej polskich miast.

Nieźle, prawda? A co  zobaczymy w 2020  roku w Żywcu?, Czyli co , kto, kiedy i gdzie ...

W dniach 26-28 listopada 2020 roku Żywiecka Fundacja Rozwoju zaprasza na 18. Festiwal Filmowy WATCH DOCS 2020 w Żywcu. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS na stałe wpisał się w kulturalna ofertę Żywca.
Festiwal ten jest jednym z najstarszych i największych na świecie festiwali filmów o prawach człowieka odbędzie się w tym roku, ze względu na pandemię, wyłącznie online.
Jak można zobaczyć filmy dokumentalne z całego świata.?
Krok 1. Za pośrednictwem formularza https://bit.ly/WatchDocsZywiec2020 należy zgłosić chęć zobaczenia wybranego przez siebie filmu/ wybranych filmów
Krok 2. Uruchomić link wysłany na podany w formularzu adres mailowy poprzez wpisanie hasła.
Ważne: link aktywacyjny z hasłem zostanie wysłany na 15 minut przed rozpoczęciem seansu zgodnie z Programem tegorocznej edycji 18. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.
W pokazach onlinowych mogą uczestniczyć jedynie osoby przebywające na terenie Polski.
Organizatorem Festiwalu Filmowego WATCH DOCS O Prawach Człowieka W FILMIE jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

PROGRAM 18. OBJAZDOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO

WATCH DOCS 2020 W ŻYWCU 

Czwartek, 26 listopada godz. 10:00
DOBRE WIADOMOŚCI
35' 2019 Czechy/ reż. Ondřej Šálek

Petr Černý to „gwiazda” prawicowego Internetu północnych Czech. Jego programy, w których antymigrancka histeria miesza się z teoriami spiskowymi, fake newsami i rosyjską propagandą, ogląda co tydzień po kilkanaście tysięcy osób. A jednak osobowość Černego dalece odbiega od przeciętnych wyobrażeń na temat internetowych trolli. Młodemu czeskiemu reżyserowi udało się w tym krótkim filmie nie tylko przybliżyć istotne zjawisko, ale i stworzyć intrygujący, niejednoznaczny portret swojego bohatera.

Czwartek, 26 listopada godz. 12:00
RAPORT Z SUCHEGO MIASTA
13' 2018 RPA, USA/ reż. Simon Wood , François Verster

Jak wygląda życie w wielkim mieście, w którym kończą się zapasy wody? Jak w Kapsztadzie w RPA, gdzie policja ściga biedaków, których jedynym źródłem utrzymania są nielegalne samochodowe myjnie, i staruszków zużywających ostatnie krople drogocennej cieczy do podlewania ogródków. A przecież tuż obok bez przeszkód funkcjonują luksusowe hotele, których gigantyczne pola golfowe bynajmniej nie wyglądają na przesuszone.

Piątek, 27 listopada godz. 10:00

PATRIOTA
35' 2018 Niemcy/ Reż. Katia Fiedułowa

Wasilij Własow – osobisty asystent i protegowany Władimira Żyrinowskiego – w wieku 21 lat zrobił już zawrotną polityczną karierę. Jest najmłodszym w historii deputowanym do Dumy i przewodzi młodzieżówce narodowo-liberalnej partii LDPR, pełniącej rolę „oficjalnej opozycji” w autorytarnym państwie Putina. Pewny siebie, wygadany, potrafi bez mrugnięcia okiem pokrętnie wyjaśnić nawet najbardziej żenujące wyskoki swojego szefa. A mimo to dał się podejść Katii Fedulowej, która na jego przykładzie obnaża pustkę wypełniającą korytarze władzy dzisiejszej Rosji.

Piątek, 27 listopada godz. 12:00
PROCES
16' 2018 USA/ Reż. Johanna Hamilton

Największy proces karny w historii USA nie będzie miał wiele wspólnego z ideałami i gwarancjami amerykańskiej konstytucji, której obowiązywanie zdaniem władz nie rozciąga się na teren bazy w Guantanamo. Johanna Hamilton portretuje troje obrońców jednego z oskarżonych o zamachy z 11 września. Choć grozi mu kara śmierci, nawet twórcy fabularnego “Wroga numer jeden” mieli lepszy niż oni dostęp do akt. Adwokaci przyzwyczili się już do podsłuchów, a nawet zdekonspirowali w swoim zespole agenta…

Piątek, 27 listopada godz. 18:00
MALI NIEMCY
90' 2019 Niemcy, Austria/ Reż. Frank Geiger, Mohammad Farokhmanesh

Jak wygląda życie dzieci od najmłodszych lat wychowywanych w pogardzie do wszystkiego co „obce”? I kim takie dzieci staną się, kiedy dorosną? Wstrząsający film Franka Geigera i Mohammada Farokhanesha przybliża losy dzieci wychowywanych w środowisku niemieckich neofaszystów. Niemal od urodzenia faszerowanych sloganami o czystości rasy, pozbawionych kontaktu z inaczej myślącymi ludźmi, karmionych nienawiścią i pogardą dla nie-Aryjczyków. Animacjom ukazującym, jak skrajna ideologia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i jak niebezpieczna jest decyzja tych, którzy zechcą opuścić krąg jej wyznawców, towarzyszą kręcone ukrytą kamerą ujęcia z wakacyjnych obozów, na których dzieciom wpaja się ideologię krwi i rasy. Nie mniej przerażająco brzmią w tym kontekście włączone do filmu wywiady z czołowymi działaczami Pegidy, wypowiadającymi się na temat wychowania i preferowanego modelu niemieckiej rodziny.

Sobota, 28 listopada godz. 18:00
TRWAŁE ŚLADY
14' 2018 Wielka Brytania/ Reż. Charlie Lyne

W 1987 roku, w apogeum rządów Margaret Thatcher, brytyjska policja zdobyła nagranie dokumentujące sadomasochistyczne sex-party. Mimo, że wszyscy uczestniczyli w tym w pełni prywatnym spotkaniu z własnej nieprzymuszonej woli i byli pełnoletni, wszczęto śledztwo, które zakończyło się po dwóch latach upokarzającym procesem, szeroko relacjonowanym przez tabloidy.5. „Striptiz i wojna” (68’) stacjonarnie

Sobota, 28 listopada godz. 18:15
STRIPTIZ I WOJNA
68' 2019 Polska, Białoruś/ Reż. Andrej Kuciła

Anatol mieszka z dziadkiem, weteranem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, szefem lokalnej organizacji kombatanckiej i niestrudzonym propagatorem patriotycznej edukacji w nietkniętym duchem czasu sowieckim stylu. Anatol tymczasem porzucił nużący go zawód inżyniera, by podążać za powołaniem profesjonalnego striptizera. Wciąż też marzy o stworzeniu erotycznego teatru z prawdziwego zdarzenia. W swoim błyskotliwym obserwacyjnym filmie jeden z najzdolniejszych białoruskich dokumentalistów, Andrej Kuciła, opowiada o międzygeneracyjnej przepaści, ale i o fascynującej rodzinnej relacji na życiowym zakręcie. Anatol będzie musiał zdecydować, czy zostać i opiekować się starzejącym się dziadkiem, czy też pójść swoją drogą, by w pełni być tym, kim chce.

Seanse dopołudniowe zostaną poprzedzone prelekcją nt. "Praw człowieka".

Prelekcję poprowadzi Anna Barabasz

Organizacja i przygotowanie wydarzenia
Żywiecka Fundacja Rozwoju:
Anna Jafenrnik
Anna Barabasz


 


GOŚĆ: Marta Frej - malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych, łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką.
Marta Frej urodziła się w 1973 r. w Częstochowie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.

8 sierpnia o godz. 18.00

Film: "Podziemie nadziei" i sotkanie z Aleksandrą Pezdą

FILM: Choć fakty są jednoznaczne, leczenie marihuaną wciąż wzbudza w naszym kraju sporo emocji. Tytułowe podziemie nadziei to środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany – od chorych i ich rodzin, poprzez lekarzy, którzy proponują swoim pacjentom taką terapię, aż po działaczy ruchów legalizacyjnych i tych, którzy lecznicze preparaty sprowadzają z zagranicy lub produkują na miejscu. Nielegalnie, bo marihuana jest wciąż w Polsce zakazana. Autor filmu porównuje sytuację w Polsce i w Hiszpanii, Słowenii oraz Izraelu. Dyskusje z ekspertami i lekarzami nie pozostawiają wątpliwości – na penalizacji marihuany korzystają tylko narkotykowi dealerzy.  

Jan Bluz rozmawia z pacjentami (fot Kamila Myslek).jpgkadr podziemie nadziei 4.pngkadr pn 2.png

 

GOŚĆ: Aleksandra Pezda

Dziennikarka i publicystka. Kilkanaście lat pracowała w Gazecie Wyborczej, prowadziła też autorski program w Radiu TOK FM. Ostatniopezda-fot.jpg freelancerka,  współpracuje m.in. z miesięcznikiem dla kobiet Uroda Życia i Onetem. Specjalizuje się w problemach  współczesnej edukacji, pisała m.in. o tym, jak szkoła się odnajduje wobec wyzwań cywilizacji cyfrowej. Autorka książki „Koniec Epoki Kredy. Internet dla nauczycieli i rodziców”. Współautorka i prowadząca wielu konferencji i debat, dotyczących edukacji oraz problemów społecznych. Współzałożycielka w 2015 roku Koalicji Medycznej Marihuany- społecznego ruchu pacjentów, lekarzy, naukowców, instytucji pozarządowych na rzecz legalizacji marihuany do celów medycznych. Autorka książki “Zdrowaś mario. Reportaże o medycznej marihuanie”. 

P R O G R A M   O B J A Z D O W E G O  F E S T I W A L U  WATCH DOCS

 

29 września 2019 (niedziela)

godz.. 18:00 otwarcie Festiwalu

foto_cesky_allah-konvicka-a_svetlo_prave_viry.jpgSEANS OTWARTY: "Czeski Allah", Reż. Zuzana Piussi, 100 min., 2017, Czechy

Choć w Czechach – podobnie jak w Polsce – liczba uchodźców jest bardzo niewielka, kwestia migracji i uchodźctwa skutecznie polaryzuje społeczeństwo i jest skwapliwie wykorzystywana do mobilizacji prawicowo zorientowanego elektoratu. Zuzanna Piussi przygląda się obu stronom debaty o uchodźcach. Rejestruje próby wzbudzania ksenofobicznych nastrojów przez ekstremistów, których z kolei cynicznie wykorzystuje prawicowy mainstream. Z drugiej strony – dokumentuje też niełatwą love story między znaną aktywistką pomagającą wolontariacko azylantom, a muzułmańskim mężczyzną.

30 września 2019 (poniedziałek)

godz. 10:00 SEANS DLA SZKÓŁ: "Czarna owca”, Reż. Ed Perkins, 27 min. , 2018, Wielka BrytaniaBLACK_SHEEP_1.jpg

Kiedy w okolicy dochodzi do zabójstwa czarnoskórego chłopca, rodzina Walkerów wyprowadza się z Londynu szukając azylu na przedmieściach. Tyle, że przeprowadzka nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nastoletni Cornelius w nowym miejscu zamieszkania również doświadcza przemocy - tym razem motywowanej rasowo. Żeby przerwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się  ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna Owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara. 

godz. 18.00 SEANS OTWARTY: Twoja własna prawda,  Reż.Charlie Lyne , 18 min., 2017, Wielka Brytania

charlie.jpgCzy Hillary Clinton kierowała gangiem handlarzy dziećmi? 4 grudnia 2016 r. Madison Welch przejechał ze swojego rodzinnego miasta Salisbury w Karolinie Północnej blisko 500 km, by dotrzeć do Waszyngtonu i w pizzerii Comet trzykrotnie wystrzelić z karabinu AR-15. Pobudki Welcha są znane. Krążące w Internecie maile, rzekomo wykradzione przez rosyjski kolektyw hakerski, jednoznacznie wskazywały, że waszyngtońska pizzeria była jedynie przykrywką dla gangu handlarzy dziećmi, kierowanego przez Hillary Clinton. W swoim przewrotnym i dynamicznie zmontowanym dokumencie kreacyjnym Charlie Lyne analizuje fenomen fake news i dowodzi, że zdrowy rozsądek od wiary w teorie spiskowe dzieli bardzo cienka granica.

01 października 2019 (wtorek)

godz. 10:00 SEANS DLA SZKÓŁ: „Atomowi Żołnierze”, Reż. Morgan Knibbe, 22 min., 2018 USA, HolandiaThe Atomic Soldiers 1.jpeg

Żołnierze – świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat 50. przerywają milczenie. Po pół wieku wymuszonego milczenia atomowi żołnierze składają swoje wstrząsające świadectwa. W filmie Morgana Knibbe ostatni żyjący świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat. 50. opisują tamto doświadczenie, które na zawsze zmieniło ich życie.

godz. 18:00 SEANS OTWARTY: "Gdy nadejdzie wojna" i spotkanie z: prof. Witoldem Klausem ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, IP PAN

Film: Reż. Jan Gebert, 76 min., 2018, Chorwacja Czechy

WWC 12.jpg"Słowaccy rekruci" - od paramilitarnej bojówki do wielkiej polityki.  Jan Gebert rejestruje w swoim debiucie historię powstania paramilitarnej prawicowej organizacji, skupiającej młodych ludzi „rozczarowanych demokracją”. Początki „Słowackich rekrutów” nie wyglądają imponująco – kilkunastu chłopaków przebranych w mundury biega po lesie, udając wojsko. Sytuacja jednak zmienia się szybko, a film nabiera tempa. Organizacja, szafująca ksenofobicznymi hasłami i otwarcie odwołująca się do faszystowskiej symboliki, przyciąga coraz więcej osób, a jej przywódca zaczyna ujawniać większe polityczne ambicje. Pojawiają się zagraniczni sojusznicy z Rosji, w centrach miast coraz częściej widać maszerującą młodzież w mundurach. Tylko krok dzieli „Słowackich rekrutów” od stania się w kraju realną siłą polityczną.