WYBIERZ KWOTĘ WSPARCIA
  • 20 zł
  • 50 zł
  • 100 zł


Wybrana kwota:
20 zł
Wpłacając mnie jesteś dobry z Natury, bo dbasz o Ziemię.

SPOTKANIE I: ROBERT BIEDROŃ, PREZYDENT SŁUPSKA

I DEBATA z cyklu: SPOŁECZEŃSTWO OTWARTE, 31.V.2018 r.

Ekspert: Robert Biedroń- Prezydent Słupska;

politolog, absolwent Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2014 r. prezydent Słupska. Przez wiele lat ekspert organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. W 2011 został wybrany na posła RP z okręgu gdyńsko-słupskiego. Były wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Były delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W latach 2008-2016 członek Rady Doradczej Praw Człowieka przy Open Society Foundation w Budapeszcie. Od 2015 uczestniczy w pracach Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Od 2016 zasiada w Grupie doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony, powołanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców.

„Chcemy być i na procesji, i na Biedroniu” - takie głosy pojawiły się wśród mieszkańców, kiedy zespół Żywieckiej Fundacji Rozwoju ustalał szczegóły wizyty Roberta Biedronia w Żywcu. I tak się też stało. Spotkaliśmy się w „Kinie Janosik” o 14:00.

O czym rozmawialiśmy?

Głownie o partycypacji. O tym, jak aktywizować mieszkańców do działania, o tym, że przedstawiciele władz lokalnych MUSZĄ wysłuchać obywateli – i w sprawach dobrych, i w kwestiach problematycznych. Padły pytania o to, czy i jak samorząd powinien wspierać podmioty ekonomii społecznej i organizacje pozarządowe – a powinien, bo sektor pozarządowy w istotny sposób wspiera budowanie kapitału lokalnego. Można było dowiedzieć się, że Prezydent Słupska jest orędownikiem parytetów i kwot na listach. Co ciekawe, nie tylko listach wyborczych. Wprowadził zasadę, że w radach nadzorczych spółek miejskich musi być min. 30% kobiet. I zadziałało.

W piątek przedstawicielki Żywieckiej Fundacji Rozwoju: Gabriela Gibas-Psuturi, Anna Jafernik i Anna Barabasz, rozmawiały z Robertem Biedroniem o tym, co ważne dla społeczności Żywca i Żywiecczyzny.

Pytałyśmy zatem o rozwiązania wykorzystane w Słupsku, o to, co może, a co powinien samorząd w temacie:

·  śmieci i gospodarki odpadami,
·  nadwyżek finansowych wypracowanych przez spółki miejskie na mieniu komunalnym,
· współpracę z NGO i powoływanie rad doradczych złożonych z mieszkańców.

  Foto: Piotr Trzmielewski