Rozliczenie PIT z PITax.pl

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS jest wyjątkowy z co najmniej 4 powodów:
1. to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie,
2. co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce,
3. powstał wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych,
4. nieustannie się rozwija, odwiedzając coraz więcej polskich miast.
Nieźle, prawda? A co  w 2018 roku zobaczyliśmy w Żywcu?
Festiwal otworzyliśmy w doskonałym towarzystwie. Żywiecką edycję Festiwalu rozpoczął polski film „Gruba” - portret trzech kobiet pracujących na kopalni. Projekcji filmu towarzyszyło spotkanie z reżyserką Marią Zmarz-Koczanowicz, dokumentalistką, wykładowczynią   Łódzkiej Szkoły Filmowej.


 

 

W środę (26.09) „Mocniejsze od kul” - czyli historia fotoreportera, którego zdjęcia stały się propagandową bronią w wojnie z Irakiem.
Nowe technologie i ich pozytywne zastosowanie to temat czwartkowego (27.09) filmu „Detektywi prawdy”.

Rozwinięciem tego tematu był ostatni, piątkowy (28.09) film - „Ryzyko”: kręcony przez sześć lat film to portret szefa WikiLeaks, Juliana Assange’a. To ponoć najbardziej osobisty film w dorobku Laury Poitras, laureatki Oscara za „Citizenfour”. O czym jest ten film? Czy o Assange,u, czy też może jednak coraz bardziej ambiwalentna relacja między artystką a jej bohaterem, budująca się podczas pracy nad filmem.

Projekcję tego filmu poprzedziło 15 minutowe wprowadzenie pt „Jest ryzyko, jest przyjemność”, które dla widzów Festiwalu wygłosiła Anna Krawczyk - polonistka-komparatystka, działająca w sieciach „Labib” i „Superbelfrzy”, trenerka w projekcie „Mistrzowie Kodowania” oraz członkini stowarzyszenia Hackerspace Silesia, koordynatorka działania „Koduj dla Polski” na Górnym Śląsku.


WATCH DOCS dla żywieckich szkół.
Równolegle organizowaliśmy przedpołudniowe seanse dla szkół połączone z wykładami z zakresu praw człowieka, prowadzonymi przez Annę Barabasz, certyfikowaną absolwentkę kursu „Prawa człowieka” organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Młodzież miała możliwość podyskutować o filmach: „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej i „Leninopad” Svitlany Shymko.

Jak, gdzie, kiedy?
Festiwal trwał od 25-28 września. Wszystkie seanse popołudniowe rozpoczynały się o godz. 18.00 w budynku Żywieckiej Fundacji Rozwoju - ul. Dworcowa 2. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące był bezpłatny. Organizatorem Objazdowego Festiwalu Filmowego "WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie" jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W Żywcu lokalnym organizatorem jest Żywiecka Fundacja Rozwoju. Festiwal koordynowały: Anna Jafernik i Anna Barabasz z Żywieckiej Fundacji Rozwoju. 

Zapraszamy za rok!