Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS jest wyjątkowy z co najmniej 4 powodów:

1. to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie,
2. co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce,
3. powstał wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych,
4. nieustannie się rozwija, odwiedzając coraz więcej polskich miast.

Nieźle, prawda? A co  zobaczymy w 2019  roku w Żywcu?, Czyli co , kto, kiedy i gdzie ...
 

26 lipca o godz. 18.00
Film "Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow" i spotkanie z Martą Frej
FILM: "Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow"  będzie można zobaczyć tylko w 20 miastach w Polsce, w tym w Żywcu.  Film w reżyserii Askolda Kurova to kronika pokazowego procesu politycznego przed sądem w Rostowie nad Donem, a także świadectwo solidarności z oskarżonym i skazanym Olegiem Sencowem jego kolegów po fachu: Agnieszki Holland, Kena Loacha, Pedro Almodóvara i wielu innych. Oskarżony na podstawie sfabrykowanych dowodów, torturowany w śledztwie i skazany na 20 lat więzienia Sencow prowadził strajk głodowy, zwracając uwagę świata na los kilkudziesięciu mniej od niego znanych obywateli Ukrainy nielegalnie więzionych w Rosji. Stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie, a Parlament Europejski uhonorował go tegoroczną Nagrodą Sacharowa.


GOŚĆ: Marta Frej - malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych, łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką.
Marta Frej urodziła się w 1973 r. w Częstochowie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.