Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS jest wyjątkowy z co najmniej 4 powodów:

1. to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie,
2. co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce,
3. powstał wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych,
4. nieustannie się rozwija, odwiedzając coraz więcej polskich miast.

Nieźle, prawda? A co  zobaczymy w 2019  roku w Żywcu?, Czyli co , kto, kiedy i gdzie ...
 

26 lipca o godz. 18.00
Film "Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow" i spotkanie z Martą Frej
FILM: "Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow"  będzie można zobaczyć tylko w 20 miastach w Polsce, w tym w Żywcu.  Film w reżyserii Askolda Kurova to kronika pokazowego procesu politycznego przed sądem w Rostowie nad Donem, a także świadectwo solidarności z oskarżonym i skazanym Olegiem Sencowem jego kolegów po fachu: Agnieszki Holland, Kena Loacha, Pedro Almodóvara i wielu innych. Oskarżony na podstawie sfabrykowanych dowodów, torturowany w śledztwie i skazany na 20 lat więzienia Sencow prowadził strajk głodowy, zwracając uwagę świata na los kilkudziesięciu mniej od niego znanych obywateli Ukrainy nielegalnie więzionych w Rosji. Stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie, a Parlament Europejski uhonorował go tegoroczną Nagrodą Sacharowa.


GOŚĆ: Marta Frej - malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych, łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką.
Marta Frej urodziła się w 1973 r. w Częstochowie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.

8 sierpnia o godz. 18.00

Film: "Podziemie nadziei" i sotkanie z Aleksandrą Pezdą

FILM: Choć fakty są jednoznaczne, leczenie marihuaną wciąż wzbudza w naszym kraju sporo emocji. Tytułowe podziemie nadziei to środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany – od chorych i ich rodzin, poprzez lekarzy, którzy proponują swoim pacjentom taką terapię, aż po działaczy ruchów legalizacyjnych i tych, którzy lecznicze preparaty sprowadzają z zagranicy lub produkują na miejscu. Nielegalnie, bo marihuana jest wciąż w Polsce zakazana. Autor filmu porównuje sytuację w Polsce i w Hiszpanii, Słowenii oraz Izraelu. Dyskusje z ekspertami i lekarzami nie pozostawiają wątpliwości – na penalizacji marihuany korzystają tylko narkotykowi dealerzy.  

Jan Bluz rozmawia z pacjentami (fot Kamila Myslek).jpgkadr podziemie nadziei 4.pngkadr pn 2.png

 

GOŚĆ: Aleksandra Pezda

Dziennikarka i publicystka. Kilkanaście lat pracowała w Gazecie Wyborczej, prowadziła też autorski program w Radiu TOK FM. Ostatniopezda-fot.jpg freelancerka,  współpracuje m.in. z miesięcznikiem dla kobiet Uroda Życia i Onetem. Specjalizuje się w problemach  współczesnej edukacji, pisała m.in. o tym, jak szkoła się odnajduje wobec wyzwań cywilizacji cyfrowej. Autorka książki „Koniec Epoki Kredy. Internet dla nauczycieli i rodziców”. Współautorka i prowadząca wielu konferencji i debat, dotyczących edukacji oraz problemów społecznych. Współzałożycielka w 2015 roku Koalicji Medycznej Marihuany- społecznego ruchu pacjentów, lekarzy, naukowców, instytucji pozarządowych na rzecz legalizacji marihuany do celów medycznych. Autorka książki “Zdrowaś mario. Reportaże o medycznej marihuanie”. 

P R O G R A M   O B J A Z D O W E G O  F E S T I W A L U  WATCH DOCS

 

29 września 2019 (niedziela)

godz.. 18:00 otwarcie Festiwalu

foto_cesky_allah-konvicka-a_svetlo_prave_viry.jpgSEANS OTWARTY: "Czeski Allah", Reż. Zuzana Piussi, 100 min., 2017, Czechy

Choć w Czechach – podobnie jak w Polsce – liczba uchodźców jest bardzo niewielka, kwestia migracji i uchodźctwa skutecznie polaryzuje społeczeństwo i jest skwapliwie wykorzystywana do mobilizacji prawicowo zorientowanego elektoratu. Zuzanna Piussi przygląda się obu stronom debaty o uchodźcach. Rejestruje próby wzbudzania ksenofobicznych nastrojów przez ekstremistów, których z kolei cynicznie wykorzystuje prawicowy mainstream. Z drugiej strony – dokumentuje też niełatwą love story między znaną aktywistką pomagającą wolontariacko azylantom, a muzułmańskim mężczyzną.

30 września 2019 (poniedziałek)

godz. 10:00 SEANS DLA SZKÓŁ: "Czarna owca”, Reż. Ed Perkins, 27 min. , 2018, Wielka BrytaniaBLACK_SHEEP_1.jpg

Kiedy w okolicy dochodzi do zabójstwa czarnoskórego chłopca, rodzina Walkerów wyprowadza się z Londynu szukając azylu na przedmieściach. Tyle, że przeprowadzka nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nastoletni Cornelius w nowym miejscu zamieszkania również doświadcza przemocy - tym razem motywowanej rasowo. Żeby przerwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się  ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna Owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara. 

godz. 18.00 SEANS OTWARTY: Twoja własna prawda,  Reż.Charlie Lyne , 18 min., 2017, Wielka Brytania

charlie.jpgCzy Hillary Clinton kierowała gangiem handlarzy dziećmi? 4 grudnia 2016 r. Madison Welch przejechał ze swojego rodzinnego miasta Salisbury w Karolinie Północnej blisko 500 km, by dotrzeć do Waszyngtonu i w pizzerii Comet trzykrotnie wystrzelić z karabinu AR-15. Pobudki Welcha są znane. Krążące w Internecie maile, rzekomo wykradzione przez rosyjski kolektyw hakerski, jednoznacznie wskazywały, że waszyngtońska pizzeria była jedynie przykrywką dla gangu handlarzy dziećmi, kierowanego przez Hillary Clinton. W swoim przewrotnym i dynamicznie zmontowanym dokumencie kreacyjnym Charlie Lyne analizuje fenomen fake news i dowodzi, że zdrowy rozsądek od wiary w teorie spiskowe dzieli bardzo cienka granica.

01 października 2019 (wtorek)

godz. 10:00 SEANS DLA SZKÓŁ: „Atomowi Żołnierze”, Reż. Morgan Knibbe, 22 min., 2018 USA, HolandiaThe Atomic Soldiers 1.jpeg

Żołnierze – świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat 50. przerywają milczenie. Po pół wieku wymuszonego milczenia atomowi żołnierze składają swoje wstrząsające świadectwa. W filmie Morgana Knibbe ostatni żyjący świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat. 50. opisują tamto doświadczenie, które na zawsze zmieniło ich życie.

godz. 18:00 SEANS OTWARTY: "Gdy nadejdzie wojna" i spotkanie z: prof. Witoldem Klausem ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, IP PAN

Film: Reż. Jan Gebert, 76 min., 2018, Chorwacja Czechy

WWC 12.jpg"Słowaccy rekruci" - od paramilitarnej bojówki do wielkiej polityki.  Jan Gebert rejestruje w swoim debiucie historię powstania paramilitarnej prawicowej organizacji, skupiającej młodych ludzi „rozczarowanych demokracją”. Początki „Słowackich rekrutów” nie wyglądają imponująco – kilkunastu chłopaków przebranych w mundury biega po lesie, udając wojsko. Sytuacja jednak zmienia się szybko, a film nabiera tempa. Organizacja, szafująca ksenofobicznymi hasłami i otwarcie odwołująca się do faszystowskiej symboliki, przyciąga coraz więcej osób, a jej przywódca zaczyna ujawniać większe polityczne ambicje. Pojawiają się zagraniczni sojusznicy z Rosji, w centrach miast coraz częściej widać maszerującą młodzież w mundurach. Tylko krok dzieli „Słowackich rekrutów” od stania się w kraju realną siłą polityczną.