WIZYTA STUDYJNA W NIEPOŁOMICACH

"17-18.09.2018 grupa Seniorek i Seniorów uczestniczących w projekcie "Działaj bez limitu!" brała udział w wizycie studyjnej. Wybraliśmy się do Niepołomic: 12-tysięcznego miasta leżącego w woj. małopolskim, na wschód od Krakowa. Dlaczego właśnie tam? Wybór był nieprzypadkowy. Zależało nam, aby wymienić uwagi, opinie, a przede wszystkim doświadczenia z osobami zaangażowanymi w działania społeczne:
zarówno te kierowane do seniorów, jak i te animujące społeczność lokalną. Podczas dwudniowego pobytu udało nam się:
1. poznać zasady funkcjonowania Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach, oraz obejrzeć wystawy, co pozwoliło na osobisty kontakt z malarstwem Malczewskiego, Gierymskiego czy Boznańskiej.
2. Odwiedzić Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne.
3. Poznać zasady funkcjonowania LAS - Laboratorium Aktywności Społecznej.
4. Zwiedzić Izbę Regionalną i spotkać się ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Niepołomickiej.
5. Porozmawiać o zasadach funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach.
6. Zwiedzić Klasztor Benedyktynek  - również w Staniątkach, istniejący tam od XIII wieku.
7. Zajrzeć do Muzeum Fonografii i Centrum Dźwięku i Słowa.
8. Wejść na Kopiec Grunwaldzki.
Działo się. W przerwach piliśmy kawę na niepołomickim Rynku z widokiem na kościół pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników i rozmawialiśmy o tym, jak i co można przenieść na grunt Żywca i Żywiecczyzny.
Za pomoc w organizacji dziękujemy Januszowi Jagle i Pawłowi Pawłowskiemu z Niepołomic. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do nas!"

 

KONSULTACJE Z OPOWRS

W ramach projektu "Działaj bez limitu!" Żywiecka Fundacja Rozwoju odbyła konsultacje z OPOWRS czyli Ogólnopolskim Porozumieniem o Współpracy Rad Seniorów. Spotkaliśmy się z członkami Koła Emerytów i Rencistów z Ustronia, Cieszyńskiej Rady Seniora, Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Rady Seniorów z Krakowa, Chorzowa i Bytomia.


SPOŁECZEŃSTWO OTWARTE – spotkanie w Żywcu z prezydentem miasta Słupska. Rozmowa poświęcona głownie o partycypacji. O tym, jak aktywizować mieszkańców do działania, o tym, że przedstawiciele władz lokalnych MUSZĄ wysłuchać obywateli – i w sprawach dobrych, i w kwestiach problematycznych. Padły pytania o to, czy i jak samorząd powinien wspierać podmioty ekonomii społecznej i organizacje pozarządowe – a powinien, bo sektor pozarządowy w istotny sposób wspiera budowanie kapitału lokalnego.

NAPISZ TESTAMENT uczestnicy programu „Działaj bez limitu!” zaprosili na spotkanie poświęcone aspektom prawnym m.in. dziedziczenia, wspierania NGO i inicjatyw lokalnych. Spotkanie było częścią projektu "Działaj bez limitu!" finansowanego ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020. Gościem była mec. Klaudia Dominiak z fundacji Otwarte Forum.